Asertywność u dzieci można wykształcić

Zasady niezwykle przydatnej umiejętności, jaką jest asertywność, wpajane są dzieciom od małego.  Większość rodziców chce, by ich pociechy świadomie dokonywały wyborów i nie uginały się pod naciskiem innych osób, jeśli to, co im zaproponowano, nie jest dla nich wygodne lub korzystne. Nadmierna podatność na wpływy innych osób jest nie tylko niepożądana, ale wręcz może okazać się niebezpieczna. Dlatego warto od najmłodszych lat uczyć dzieci, co jest dobre, a co złe i jakie zachowania ze strony innych osób względem naszej pociechy są dozwolone, a jakie nie. Na szczęście asertywność to nie cecha osobowa, ale umiejętność, którą można wyćwiczyć. Istnieje zatem szansa, że nauczą się jej nawet dzieci niezwykle podatne na wpływy innych, nieśmiałe i wycofane.

Czym jest asertywność

Asertywność to nie tylko zdolność mówienia “nie” w sytuacjach dla nas niewygodnych, ale także, a może nawet przede wszystkim umiejętność i odwaga do wyrażania własnego zdania, postaw i emocji. Wszystko to oczywiście powinno mieć miejsce tylko do granic, w których nienaruszone zostają prawa osób trzecich. Osoby asertywne z reguły szybciej osiągają założony plan, gdyż mają jasno sprecyzowany cel. Potrafią w sposób świadomy kontrolować własne emocje oraz nie ulegają manipulacjom i emocjonalnym naciskom ze strony innych osób.

Nauka asertywności

Asertywności można uczyć się nie tylko w dzieciństwie, ale przez całe życie. Dobrze jednak, jeśli to rodzice zbudują u dziecka solidne fundamenty umożliwiające kształtowanie takich postaw w przyszłości. To właśnie w gestii rodziców leży to, jak wychowane zostanie dziecko. To, w jaki sposób zostanie ukształtowane za młodu, będzie w przyszłości rzutowało na jego predyspozycje do stanowczej odmowy, w sytuacjach stojących w sprzeczności z jego systemem wartości. Asertywność u dzieci jest bardzo pożądana już na etapie edukacji szkolnej. Przemoc, przezywanie, dokuczanie to sytuacje, w których dziecko powinno potrafić postawić granice i stanowczo powiedzieć “nie”, jeśli odczuwa z tego powodu dyskomfort. W oczach rówieśników taka osoba postrzegana jest jako ktoś silny, kto umie przeciwstawić się innym w obliczu sytuacji zagrożenia.

Proces nauki asertywności rozpoczyna się od momentu, w którym dziecko zaczyna egzystować w grupie i spotykać się z rówieśnikami. Dla jednych będzie to przedszkole, dla innych szkoła. To wtedy właśnie dziecko uczy się, jakie postawy i zachowania są akceptowalne społecznie, a jakie nie. Już na tym etapie warto uczyć dzieci, czym jest asertywność oraz, że w sytuacjach dla nich niekomfortowych, powinny umieć przeciwstawić się i głośno mówić o swoich emocjach.

Ocena

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Całe szczęście, że asertywność można w sobie wykształcić i jako podwójna mama (i kobieta asertywna) uważam, że trzeba to robić cały czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge