Bio żywność – czy warto ją wybierać?

Bio żywność, ekologiczne produkty czy też naturalne. Takie pojęcia coraz częściej pojawiają się w sklepach z żywnością. Niegdyś ekologiczne produkty bądź te, które były przeznaczone dla osób będących na różnego rodzaju dietach, można było zakupić tylko w specjalistycznych sklepach. Dziś w każdym większym markecie, ale i coraz częściej pośród małych sklepików osiedlowych, znajdziemy produkty oznaczone w taki sposób. Czy faktycznie warto je wybierać?

Bio żywność – niekoniecznie naturalna

Żywność, która zostaje oznaczona jako ekologiczna, musi spełniać określone normy. Ekologiczne produkty dają nam wiedzę, że zostały wyprodukowane w sposób możliwie naturalny. Bez stosowania sztucznych i toksycznych substancji. Znak ‘ekologiczny’, zarezerwowany jest dla produktów, które zostały poddane ścisłej kontroli i zyskują potwierdzenie, iż pochodzą z upraw ekologicznych. Niestety nazewnictwo bio czy żywności naturalnej, nie podlega żadnej kontroli. Ani też określonym aspektom prawnym. Produkty ekologiczne najpewniej są naturalne i zdrowe. Niestety bio czy zdrowymi, producenci mogą nazywać swoje artykuły, niezależnie od tego, w jaki sposób zostały wytworzone.

Jak wybierać, by nie dać się nabrać

Wystarczy nam z jednej strony wiedza, że określenie ‘ekologiczne’ jest zastrzeżonym i produkt tego typu spełnia określone normy. Z drugiej zaś strony poczucie wręcz obowiązku, by zapoznawać się z informacjami zawartymi na opakowaniach.

Czytając skład wybieranych produktów zyskamy niezbędne informacje, na podstawie których jesteśmy w stanie określić czy mamy do czynienia z produktem zdrowym, naturalnym bądź ekologicznym.

Gdzie kupować

Do wyboru mamy sklepy stacjonarne, które oferują bio żywność, jak i sklepy internetowe. Tego typu produkty kupimy w coraz większej liczbie popularnych marketów. Kupować można właściwie wszędzie. Tam, gdzie jest nam wygodniej, bliżej i gdzie ceny są dla nas odpowiednimi. Przewagę nad marketami w pewnym względzie mają stacjonarne sklepy, ale te specjalistyczne. Takie, w których znajdziemy praktycznie tylko i wyłącznie asortyment z działu zdrowego, naturalnego czy ekologicznego. Przewaga polega na możliwości poradzenia się sprzedawcy. W markecie niestety wybieramy na własną rękę.

W dużym sklepie łatwiej nabierzemy się na produkt, który daleki będzie od naturalnego i w pełni zdrowego. Mamy bowiem sporo promocji, a na półkach z asortymentem teoretycznie ekologicznym i naturalnym, znajdujemy ogrom produktów. Wszystkie kuszą i zachęcają, choć niekoniecznie ceną. Wzbudzają w nas zaufanie proste opakowania i oczywiście nazwy typu bio żywność. W ferworze zakupów, których chcemy dokonać, jak najszybciej i możliwie tanio, przestajemy zwracać uwagę na tak istotne detale, jak skład produktu.

Najważniejszym jest zatem świadomy wybór, zapoznawanie się ze składem wybieranego asortymentu i szukanie fachowych porad. Bio żywność może nam posłużyć, o ile faktycznie będzie tą naturalną i zdrową, a nie jedynie bliską dobremu marketingowi.

Ocena

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge