Jak być zdrowym fizycznie i psychicznie – na pomoc pies

W dobie, gdy zmagamy się z nadmiarem stresu, napięć, obowiązków zawodowych i domowych, coraz częściej zaczyna szwankować nasz organizm. Jak być zdrowym, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym? Jak radzić sobie z sytuacjami, które odciskają znaczące piętno na kondycji organizmu? Z pomocą przychodzi najlepszy przyjaciel człowieka – pies.

Jak być zdrowym, dzięki obecności psa

Dogoterapia nie bez powodu zyskuje na popularności. Zwierzęta od zawsze niosły ze sobą wiele korzyści, gdy tylko pojawiały się w naszym codziennym życiu. Nie inaczej jest wtedy, gdy zmagamy się ze wszelkiego rodzaju trudnymi sytuacjami – zawodowymi i osobistymi. Jak być zdrowym w świecie naznaczonym wyścigiem szczurów, pogonią za pieniądzem i koniecznością robienia o wiele większej ilości rzeczy, niż faktycznie posiadamy możliwości?

Osoby, które zaczynają przypłacać problemy utratą zdrowia psychicznego, mogą mieć najlepszego terapeutę na świecie – psa. Psi pupile pomagają przy wychodzeniu z depresji, z dwojakiego powodu. Po pierwsze wymagają uwagi, w tym wychodzenia na codzienne spacery. Są sposobem na odciągnięcie uwagi od złych emocji i przykrych sytuacji. Ich głaskanie i czas z nimi spędzony, staje się relaksem, przyjemnością i ukojeniem. Druga rzecz to możliwość zachowania kontaktu ze światem zewnętrznym. Schorzenia psychiczne mają to do siebie, że w dużej mierze zamykają osoby chore w czterech ścianach, niechętne, by wychodzić do ludzi. Konieczność spaceru, zabawy z psem, a nawet wizyty u weterynarza czy w sklepie zoologicznym, bardzo się przydaje.

Jak być zdrowym i poprawić swoją kondycję

Psiaki z reguły są żywiołowe, energiczne, potrzebują miejsca i czasu, by wykorzystać nagromadzone pokłady energii. Nie wystarczy im przydomowy ogród. Wystarczy wziąć smycz, ulubioną zabawkę i pokusić się o dłuższy spacer z psem, a podczas niego wspólne zabawy, na przykład z frisbee czy piłką lub liną do przeciągania. Spacery i zabawa wpływają na lepsze funkcjonowanie układów: krwionośnego i odpornościowego, a także oddechowego. Wzmacnia się kondycja organizmu, a stawy lepiej pracują.

Nie trzeba być miłośnikiem konkretnej dyscypliny sportowej ani też zmagać się z nielubianymi, intensywnymi treningami, by zadbać o swoje ciało. Pies, to najlepsza odpowiedź na pytanie, jak być zdrowym.

Doskonałe samopoczucie

Kontakt ze zwierzęciem od zawsze wpływał korzystnie na każdego człowieka. Psy są naszymi ulubionymi pupilami. Co więcej, w zależności od problemów z jakimi zmaga się na przykład dziecko, można dobrać psiaka o konkretnym charakterze i temperamencie. Niekiedy nie obejdzie się bez profesjonalnej terapii, prowadzonej pod okiem doświadczonych specjalistów, jednak na co dzień to już duża pomoc w zachowaniu możliwie normalnego funkcjonowania. Także dla dorosłych.

Do zdrowia fizycznego i psychicznego potrzebujemy również pozytywnych emocji i bodźców, a takie oferuje kontakt z psem. Jak być zdrowym przez długi czas, mimo przeciwności losu? Mając u boku najlepszego, psiego przyjaciela.

Ocena

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

  1. Urszula pisze:

    Przede wszystkim mam wrazenie, ze psy potrafia “wyczuwac” nastroj swojego wlasciciela i w jakis sposob staraja sie byc dla niego oparciem w trudnych chwilach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge