Jak pielęgnować noworodka? Wskazówki dla rodziców

Pielęgnacja i ochrona delikatnej skóry noworodka wymaga odpowiedniej wiedzy w tym zakresie. Kłębiące się w głowach rodziców pytania, jak  pielęgnować noworodka, jak go kąpać i chronić wrażliwą skórę dziecka sprawiają, że wielu rodziców traci pewność siebie w opiece nad maleństwem. Wątpliwości występują niekiedy nawet wśród doświadczonych opiekunów.

Choć niepewność w kwestii tego, jak odpowiednio pielęgnować noworodka jest niekiedy bardzo duża, okazuje się, że w większości przypadków rodzice intuicyjnie postępują właściwie. Wiedza przekazana na oddziałach noworodkowych oraz ta nabyta z książek o opiece nad noworodkami zwykle w zupełności wystarcza do zapewnienia właściwej opieki nowo narodzonemu dziecku. Jeśli jednak nadal pozostają pewne kwestie, które budzą w tobie wątpliwości, zapraszam do lektury artykułu, który je rozwieje.

Jak pielęgnować buzię noworodka?

Buzię noworodka należy myć jeden raz w ciągu dnia. Najlepiej robić przed kąpielą maluszka przy pomocy wacika zmoczonego letnią, przegotowaną wodą. Tak przygotowanym wacikiem delikatnie przecieramy czoło, nos i policzki maluszka, a następnie osuszamy miękkim ręcznikiem. Na przemytą buzię można nanieść delikatną warstwę kremu, odpowiedniego do stosowania od pierwszego dnia życia. Kremowanie buzi noworodka nie jest jednak konieczne, jeśli dziecko nie ma przesuszonej skóry.

Jak pielęgnować noworodka – oczka, nosek i uszka

Oczka

Również oczka maluszka powinny być przemywane raz dziennie, wacikiem zwilżonym w letniej, przegotowanej wodzie lub odpowiednim do tego celu roztworem soli fizjologicznej (roztwór musi być sterylny). Oczka zawsze przemywamy od zewnętrznego kącika oka w kierunku do noska. Jeśli oczka maluszka skleja żółtawa wydzielina, może to świadczyć o niedrożności kanalików łzowych. Wtedy zabieg należy przeprowadzać nawet kilka razy w ciągu dnia. Jeśli kanaliki nie udrożnią się w ciągu kolejnego tygodnia, najlepiej wybrać się z maluszkiem na wizytę do okulisty, który najprawdopodobniej przeprowadzi zabieg przetkania kanalików. Lekarz może też zalecić wykonywanie masażu kanalików łzowych, który niekiedy odnosi bardzo dobry skutek. Jak powinien wyglądać taki masaż, możecie zobaczyć tutaj.

Nosek

Nosek maleństwa powinien być oczyszczany za pomocą wilgotnego wacika. Robimy to poprzez przecieranie okolicy ujścia noska. Posługiwanie się w tym celu patyczkami kosmetycznymi i wkładanie ich do środka nosa mogłoby doprowadzić do uszkodzenia delikatnej błony śluzowej. W przypadku, gdy dziecko ma katarek i wydzieliny jest znacznie więcej, należy posługiwać się specjalnie przeznaczonym do tego celu aspiratorem.

Uszka

Podobnie jak w przypadku noska, tak i uszka przemywamy tylko i wyłącznie przy pomocy wilgotnego wacika. Posługując się nim oczyszczamy małżowinę oraz widoczne z zewnątrz ujście przewodu słuchowego.  Należy zapomnieć o czyszczeniu uszka małego dziecka za pomocą patyczków kosmetycznych. Próby czyszczenia przy ich użyciu przewodów słuchowych mogłyby doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja oczu, uszu i noska noworodka możesz zobaczyć tutaj.

Pielęgnacja pępka

Po odcięciu i zawiązaniu pępowiny pozostaje mały kikut. Początkowo jest miękki i ma barwę skóry noworodka, później staje czarny i sztywny. Rana po odcięciu pępowiny powinna zagoić się w czasie około dwóch tygodni od porodu. W tym okresie należy właściwie pielęgnować pępek. Po pierwsze, w swobodny sposób powinno docierać do niego powietrze, dlatego nie należy przyciskać go pieluszką. Po drugie kilka razy dziennie powinien być przemywany sterylnymi gazikami nasączonymi roztworem spirytusu. Najlepiej robić to podczas przewijania i po kąpieli. W trakcie kąpieli nie należy zamaczać kikuta w wodzie. Jeśli już do tego dojdzie, natychmiast go osusz i przetrzyj spirytusem. Jakiekolwiek objawy zakażenia (sącząca się ropa lub nieprzyjemny zapach) należy natychmiast skonsultować z pediatrą.

Choć początkowo pielęgnacja noworodka może wydawać się trudna, nowo upieczeni rodzice szybko dochodzą do wprawy i po kilku dniach opieki nad maluszkiem nabierają pewności siebie. Jeśli nadal masz jakiekolwiek wątpliwości jak pielęgnować noworodka, pamiętaj, że zawsze możesz skontaktować się z położną.

Ocena

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge