Mama pracuje, dziecko śpi. Jak połączyć pracę z macierzyństwem?

Mama pracuje, a dziecko śpi. Rozwiązanie idealne? Teoretycznie tak. Wiele mam zajmujących się swoimi dziećmi przez długie miesiące, nie może pozwolić sobie na powrót do dawnej pracy zawodowej. Wpływają na to różne czynniki. Każda z nich jednak pragnie, by pozostać aktywną zawodową. Praca staje się na swój sposób odskocznią od monotonnej, choć wymagającej codzienności. Poza tym buduje poczucie niezależności i pozwala w późniejszym czasie, łatwiej wejść na powrót w szybkie tempo, większą liczbę zadań i wyzwania zawodowe, jakich na urlopie macierzyńskim nie zawsze można się podejmować. Gdzie szukać złotego środka?

Mama pracuje w dzień, ale i w nocy

Każda matka zmaga się z ograniczonym czasem wolnym. Brakiem miejsca dla siebie i swoich potrzeb. Jeszcze trudniej mają samotne matki, które muszą same poradzić sobie z utrzymaniem siebie i dziecka. Mimo, że rynek pracy zmienia się na korzyść dla świeżo upieczonych mam, to wciąż wielu pracodawców nie respektuje ich potrzeb. Można zmagać się z dyskryminacją pod tym względem i zdecydowanie trudniejszą sytuacją zawodową.

Mama pracuje, gdy dziecko śpi. To możliwe? Oczywiście, choć niewątpliwie, szczególnie na początku, trudne do wykonania. Maluch nie śpi przecież tak samo, jak dorosły człowiek. Ma swój rytm, godziny snu, a najmniejsze maluchy często się budzą. Mamy podejmujące się zajęć możliwych do wykonania w domu, nie mają zatem lekko. Mogą znaleźć pracę dla siebie, w formie zdalnej, by połączyć obowiązki domowe, z opieką i zleconymi zadaniami. Niestety taka forma pracy ze względu na zaistniałą sytuację, wymaga działania w dzień, a nierzadko również w nocy.

A może freelancing?

Coraz częściej kobiety podejmują się pracy, jako freelancerki. Dziś to już nie tylko branża copywritingu pozwalająca na podejmowanie zleceń w formie zdalnej, ale i sporo działów informatycznych. Do tego księgowość, sprawy kadrowe, zarządzanie, zajmowanie się projektami, bycie asystentką. Możliwości jest naprawdę wiele.

To wiele przeszkód i sporo wyzwań, bo gdy mama pracuje, trudno namówić nowego członka rodziny, by właśnie zachowywał się cicho lub poczekał ze swoimi potrzebami na nieco późniejszą porę. Z drugiej strony to doskonała okazja, by pozostać aktywnymi zawodowo. Rozwijać się, a być może znaleźć czas na dotąd odkładane na bok pasje. Na etapie wychowania maluchów mamom przychodzą najrozmaitsze pomysły do głowy. Kreatywne projekty i ambicje, by wejść w rynek z przytupem i zająć się wreszcie tą branżą, która najbardziej interesuje.

Ocena innych

Częstokroć spotyka się stereotypowe opinie brzmiące w stylu, „zobacz mama pracuje, robi karierę, a dziecko zostawione same sobie”. Osoby postronne oceniają, choć nie znają. Przyczyniają się do powstawania mitów o karierowiczkach, które zarabiają kosztem wychowania swoich dzieci. Prawda jest jednak zgoła odmienna i wiele matek udowadnia, że kompromis w tej sytuacji jest możliwy do wypracowania.

Mama pracuje, gdy dziecko śpi. Bądź wtedy, gdy jest drugi rodzic, by się nim zająć. I wcale nie musi to być z uszczerbkiem dla malucha.

Ocena

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge