Meble dla dzieci i młodzieży – czym powinny się charakteryzować?

Solidne, stabilne, inspirujące. To tylko część wymogów, jakie muszą spełniać meble dla dzieci i młodzieży. Mówimy o wyposażeniu pokojów dla najbardziej wymagających, a nierzadko również mocno wybrednych użytkowników. Im są oni starsi, tym mają większe potrzeby, a co za tym idzie, zmienia się wygląd pokoju. Jak dobierać meble dla dzieci i młodzieży, by były funkcjonalne, estetyczne, bezpieczne, a do tego oddawały charakter dorastających pociech?

Meble dla dzieci i młodzieży – praktyczne i na lata użytkowania

Dobrym rozwiązaniem są meble dla dzieci i młodzieży, które rosną razem z nimi. To propozycja produktów nadających się do zmiany ich parametrów, na przykład wysokości czy kąta nachylenia. Na rynku znaleźć można biurka, które będą użytkowane przez maluchy, a z czasem również nastolatków. Wystarczy podwyższyć blat biurka, zmienić jego kąt nachylenia, by odpowiadał wysokiemu nastolatkowi.

Podobnie jest z fotelami do biurek. Zamiast wybierać te typowo dziecięce (choć wcale nie trzeba od nich stronić), warto postawić na klasyczne propozycje z możliwością regulacji. Fotel obrotowy, który pozwala na dostosowanie wysokości siedziska oraz nachylenia oparcia, a także zagłówka, posłuży na długie lata użytkowania.

Tak skonstruowane meble dla dzieci i młodzieży to inwestycja w trwałe i żywotne produkty. Nie trzeba ich wymieniać każdego roku, co mogłoby przysporzyć sporo nowych wydatków.

Bezpieczeństwo to podstawa

Najmłodsi poznają świat wszystkimi zmysłami. Chcą dotykać, smakować, patrzeć. Nie przeszkadza im wcale to, że tynk ze ściany nie nadaje się do jedzenia, a po komputerze nie wolno pisać długopisem. Dziecięca wyobraźnia nie ma granic, ale ta rodzicielska powinna mieć ich zdecydowanie więcej.

Inny problem pojawia się w przypadku młodzieży. Nastolatkowie pełni energii chętnie skaczą po łóżku, ćwiczą rozmaite akrobacje, bawią się z rówieśnikami korzystając ze wszystkiego, co mają pod ręką. Ich uwadze nie umykają meble, które mogą posłużyć za podpórkę, podstawkę, słupek bądź cokolwiek innego!

W obydwu przypadkach meble dla dzieci i młodzieży muszą być bezpieczne. Czyli jakie? W przypadku najmłodszych warto stawiać na produkty lekkie i niskie. To mniejsze ryzyko ich przewrócenia, a w razie czego mebel o małej masie nie narobi wielkich szkód, gdy jednak znajdzie się w innym miejscu niż powinien. W pokojach młodzieżowych można pozwolić sobie na więcej, ale dobrze jest szukać wyrobów o zaokrąglonych rantach i nieostrych brzegach.

Bezpieczne meble muszą być pomalowane farbami bądź impregnowane lakierami, ale takimi, które nie łuszczą się i nie wydzielają toksycznych substancji. To ryzyko koniecznie trzeba wyeliminować.

Estetyka – charakter pokoju dziecięcego i młodzieżowego

Estetyka jest równie ważna, co poprzednie elementy, ale nie może nad nimi przeważać. W końcu meble dla dzieci i młodzieży muszą być funkcjonalne. Mają im służyć do nauki, przechowywania odzieży, akcesoriów, zabawek i własnych skarbów. W pokoju nie może zabraknąć kolorów, wzorów czy kształtów, które będą odzwierciedleniem charakteru i upodobań malucha bądź dorastającego nastolatka.

Rodzice powinni zatem uwzględnić nie tylko płeć dziecka, ale i obserwować – co lubi, co sprawia mu najwięcej przyjemności, w jakim kierunku rozwijają się jego pasje. W przypadku młodzieży to łatwiejsze, bo nastolatków wystarczy zabrać na zakupy, aby poznać ich preferencje.

Jako rodzice zadbajmy o to, aby meble dla dzieci i młodzieży spełniały wszystkie powyższe wymagania. Dzięki temu przetrwają długi czas i będą zadowalały ich użytkowników.

Ocena

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge