Meble do ogrodu – drewniane kontra technorattanowe

Niepowtarzalny urok ogrodowych aranżacji zależy w ogromnym stopniu od doboru odpowiednich mebli. Te wpływają nie tylko na wygląd przydomowej przestrzeni, ale także na komfort jej użytkowania. Wśród najczęściej wybieranych mebli do ogrodu są takie, które wykonano z drewna oraz wyprodukowane z technorattanu. Choć oba rodzaje bardzo się między sobą różnią, jedne i drugie znajdują zagorzałych zwolenników. Dokonując wyboru, warto wiedzieć, czym się charakteryzują oraz znać ich największe wady i zalety.

Meble ogrodowe są inwestycją na wiele lat. Kupujący zazwyczaj nabywa je z nadzieją, że te posłużą przez kilka kolejnych sezonów. Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru mebli powinna więc być trwałość i wytrzymałość materiału. Do tego dochodzi jeszcze aspekt wizualny. Pragniemy, by strefa wypoczynkowa ogrodu prezentowała się estetycznie i swoim wizerunkiem zapraszała do wypoczynku zarówno domowników, jak i pojawiających się w ogrodzie gości. Materiał, z którego wykonano meble, powinien zatem dostarczać przyjemnych doznań estetycznych i zachęcać swoim wyglądem.

Do tego dochodzi jeszcze cała masa innych cech, na które powinniśmy zwracać uwagę. Wśród  nich nie wolno zapominać między innymi o konieczności wpasowania mebli w stylistykę ogrodu oraz architekturę domu i tarasu.  Nie bez znaczenia są także indywidualne wymagania użytkowników oraz ich gusta i upodobania. O tych ostatnich trudno nam dyskutować, bo każdy z nas może oczekiwać od mebli czego innego. Zajmiemy się zatem cechami, na których zależy większości użytkowników.

Meble drewniane

Materiał, z jakiego wykonane są meble, wpływa w ogromnym stopniu na ich trwałość. Cecha ta prezentuje się nieco inaczej w przypadku mebli drewnianych oraz tych, które wykonano z technorattanu. Co więcej, wśród mebli drewnianych spotkamy takie, które mogą wykazywać większą i mniejszą trwałość. Tutaj znaczenie ma bowiem gatunek drewna. Szczególnie cenionym gatunkiem spośród drzew rodzimych jest dąb. Lubimy jego ciepłą, przyjemną barwę, cenimy to, że jest twardy, trwały i pozbawiony drążących drewno szkodników.

Podobne właściwości ma również robinia akacjowa. Pozyskiwane z niej drewno akacjowe jest cenionym surowcem przy produkcji mebli ogrodowych. Należy jednak pamiętać, że każde drewno wymaga zastosowania specjalnych preparatów, które zapewnią trwałość materiału, przedłużą żywotność mebli i uodpornią je na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych.

Meble z technorattanu

W przypadku technorattanu sprawa wydaje się nieco prostsza. Materiał ten wykazuje bowiem nie tylko wysoką estetykę, ale charakteryzuje się też doskonałą trwałością. Co więcej, nie wymaga stosowania żadnych zabiegów konserwujących, a do utrzymania go w dobrej kondycji wystarczy zazwyczaj spłukanie zabrudzeń wodą z ogrodowego węża. Meble z technorattanu pojawiły się w naszych ogrodach stosunkowo niedawno, ale szybko zyskały popularność i grono zwolenników.  Wyglądają bardzo estetycznie, wręcz elegancko i dobrze komponują się ze współczesną architekturą. Są odporne na działanie czynników atmosferycznych i nie ulegają odbarwieniu pod wpływem promieni słonecznych. Można zatem powiedzieć, że cieszą oko, a utrzymanie ich w dobrym stanie nie wymaga wiele uwagi ze strony użytkowników.

Wybór mebli do ogrodu to sprawa niemal tak indywidualna, jak dobór garderoby. Każdy z nas może oczekiwać czego innego. Biorąc pod uwagę aspekty wizualne, nie zapominajmy jednak, jak ważną sprawą jest ich trwałość i łatwość w utrzymaniu w dobrej kondycji.

Ocena

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge