Nauka czytania – kreowanie rozwoju dziecka przez zabawę

Nauka czytania wcale nie musi być trudna i żmudna. Pociechy po książki zaczynają sięgać, gdy ich zainteresowanie światem jest nad wyraz pobudzone. Poznawanie liter odbywa się w przedszkolu. Tam też maluch zaznajamia się z pierwszymi czytankami, łatwymi do zapamiętania tekstami piosenek. Niemniej jednak niezastąpiona okaże się również pomoc rodzica – skoro tak, to, jak nauczyć dziecko czytania w łatwy i przyjemny sposób? Podpowiadamy w artykule!

Nauka czytania – od czego zacząć?

Najważniejsze jest, aby dziecko ze strony rodzica nie czuło presji. To tak, jak ze stawianiem pierwszych kroków, nauką jazdy na rowerze czy rozwijaniem samodzielności związanej z zakładaniem bucików lub jedzeniem – pociecha pomimo wszystko potrzebuje cierpliwego wsparcia.  Narzekanie, krzyk, niecierpliwość sprawia, iż dziecko wycofuje się, nie chce podejmować wysiłku.

Nauka czytania poprzez zabawę to przede wszystkim fantastyczny sposób na pogłębianie więzi z dzieckiem. Jako rodzic jesteś jego mentorem, nauczycielem, osobą do podziwiania i szanowania. Warto urozmaicać naukę dodatkowymi pomocami – księgarnie i sklepy z zabawkami oferują wiele ciekawych gier, które wesprą małego ucznia podczas wykonywania zadań. Książki z naklejkami, ruchome obrazki, kolorowanki z opowiadaniami to tylko kilka rozwiązań, które warto wdrożyć do całego “przedsięwzięcia”.

Jak nauczyć dziecko literek – ciekawy pomysł na zabawę

Różnorodność gier pozwala na dobranie właściwej metody do wieku oraz poziomu rozwoju dziecka. Jeśli maluch dopiero zaczyna swoją przygodę z czytaniem lub ma pewne trudności z zapamiętywaniem słów, zacznij od najprostszego sposobu.

Z gazety lub magazynu wytnij zdjęcia prezentujące przedmioty codziennego użytku i rzeczy, z którymi pociecha ma styczność w domu lub przedszkolu np. kwiatki, zwierzątka, telewizor czy łóżko. Następnie nalep je na niewielkich kartonikach. Jeśli zadanie chcesz uczynić bardziej interaktywnym, pokuś się o narysowanie obrazków oczywiście z pomocą pociechy. Kolejnym etapem jest podpisanie rysunków lub zdjęć literą, na jaką dany przedmiot się zaczyna – P jak pies, T jak telefon itd. Dziecko oprócz zapamiętania nazw rzeczy lub zwierząt pozna oraz nauczy się poszczególnych literek – tego, jak wyglądają oraz jak brzmią.

Wpływ czytania na rozwój dziecka

O korzyściach wynikających z czytania należy cały czas przypominać. Współczesność przyozdobiona urządzeniami mobilnymi oraz innowacyjną technologią skutecznie wypiera chęć sięgnięcia po książkę. Niemniej jednak musisz mieć na uwadze fakt, iż dziecko bierze przykład z rodziców. Jeśli będzie widział Cię z cały czas telefonem – wzbudzisz w nim ciekawość, ale również chęć posiadania takiego urządzenia. To samo wydarzy się, gdy będziesz czytała książkę.

Dlaczego warto czytać dziecku? To popularne pytanie uświadamiające, jak poważnie powinniśmy potraktować tę, wydawałoby się, prozaiczną czynność. Czytając ciekawe opowiadania maluszkowi, skutecznie wpływasz na aktywizację jego pięciu istotnych obszarów – emocji, odpoczynku, inteligencji emocjonalnej, koncentracji oraz komunikacji.

Nauka czytania to istotny aspekt życia dziecka. Jako rodzic, poprzez zabawę uświadamiasz maluszkowi, iż dzięki tej umiejętności rozwija się, poznaje świat oraz kreuje nową (swoją) rzeczywistość.

Ocena

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge