Pierwsze zabawki dla niemowlaka. O czym wato pamiętać?

Choć niemowlęta i noworodki nie umieją się jeszcze bawić tak, jak starsze od nich dzieci, to i tak warto zainwestować w zabawki dla takich maluszków. Pierwsze zabawki dla niemowlaka powinny być dostosowane do jego wieku. Nie będą to więc klocki ani metalowe auta, ale miękkie i delikatne przedmioty, które możemy mu pozwolić dotykać bez obaw, że wyrządzi sobie krzywdę (np. maskotka), albo takie, które umieszczone w odpowiedniej odległości od dziecka, poprzez dźwięk, ruch i wyraziste kolory będą stymulować jego rozwój.

Jakie powinny być pierwsze zabawki dla niemowlaka?

  1. Najistotniejsze jest, by zabawki dla niemowląt były bezpieczne. Aby się o tym przekonać, dokonując wyboru, należy sprawdzić, czy zostały oznaczone symbolem   (takie oznakowanie to gwarancja producenta, że zabawka została wykonana zgodnie z wymogami bezpieczeństwa).
  2. Podstawą bezpieczeństwa jest solidne wykonanie. Zabawka nie może posiadać małych lub kruchych elementów, które mogłyby się ewentualnie odczepić lub odłamać. Niebezpieczeństwo połknięcia małego elementu przez niemowlę jest zbyt duże – nie warto ryzykować. Zabawki dla niemowląt nie powinny też posiadać sznurków lub tasiemek, w które małe dziecko mogłoby się zaplątać. Konsekwencją tego mogłoby być nawet uduszenie się dziecka.
  3. Bardzo istotną sprawą jest materiał/tworzywo, z jakiego wykonana została zabawka. Znane są przypadki, gdy na światło dzienne wychodziło, że powszechnie dostępny na rynku przedmiot przeznaczony dla małych dzieci, wykonany został z materiałów niebezpiecznych dla dziecka, lub wręcz toksycznych.
  4. Przedmioty przeznaczone dla niemowląt (i nie chodzi tu tylko o zabawki) powinny być łatwe do utrzymania w czystości. Idealnie, jeśli będzie można je delikatnie wymyć przy pomocy wody i mydła (np. za pomocą ściereczki) lub wyprać.

Zatem, zanim zdecydujemy o zakupie pierwszej zabawki dla niemowlaka, warto upewnić się, że została oznaczona symbolem bezpieczeństwa, nie ma małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć oraz łatwo będzie utrzymać ją w czystości. Dobrze jest też, jeśli będziemy posiadali wiedzę, kto jest producentem danej zabawki. Gdyby zdarzyły się jakieś nieprzewidziane okoliczności, np. uczulenie na materiał, z którego wykonano zabawkę, będzie można zwrócić się do producenta z prośbą o dokładne podanie składu.

Do czego służą zabawki dla niemowlaka

Pierwsze zabawki dla niemowlaka powinny stymulować jego rozwój. Może to być mata edukacyjna, na której dziecko będzie sobie leżało, dotykając rozmaitych jej elementów o odmiennej fakturze i wydających przeróżne dźwięki. Dobrze sprawdzą się też pluszaki, choć tu należy zwrócić szczególną uwagę, czy nie posiadają małych elementów (np. przyszyte lub przyklejone oczka misia). Niemowlętom można też przymocować do łóżeczka karuzelę. Kolorowe, poruszające się wolno zabawki zawieszone na pałąku sprawiają małym dzieciom dużo radości. Równie dobrym pomysłem będzie pozytywka. Cicha i spokojna melodia uspokaja dzieci i pomaga się im wyciszyć. Grzechotka to idealna zabawka dla dziecka, które potrafi już utrzymać w rączce niewielkie i lekkie przedmioty. Może być plastikowa lub uszyta z miękkiego i delikatnego w dotyku materiału.

Stojąc w sklepie przed półką z zabawkami, warto pamiętać o tym, że pierwsze zabawki dla niemowlaka muszą być przede wszystkim bezpieczne.

Ocena

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge