Styl nowoczesny – aranżacja pomieszczeń w zgodzie z trendami w architekturze wnętrz

Współcześnie wiele osób aranżuje wnętrza swoich domów nawiązując do nowoczesnego stylu, opartego w dużej mierze o prostotę i minimalizm. Rezygnuje się ze skomplikowanych w swojej formie ozdób i przeładowanych wyposażeniem pomieszczeń na rzecz przestrzeni, która stwarza wrażenie wolności i ładu zarazem.

Duże przeszklenia, proste formy i ograniczenie do minimum ilości niezbędnych rzeczy, które stoją na widoku to cechy nowoczesnego stylu, na który we wnętrzach swoich domów i mieszkań decyduje się coraz więcej osób. Tak modny w ostatnich latach styl nowoczesny kieruje się zasadą tworzenia przestronnych pomieszczeń, w których zaznacza się prostota i minimalizm. Na ogół króluje zasada “mniej znaczy więcej”. Wnętrza domów i mieszkań w dużej mierze stanowią otwarte przestrzenie, np. kuchnia otwarta na salon, czy wejście z przestronnego salonu wprost do sypialni z pominięciem pomieszczania takiego jak przedpokój. Podział funkcjonalny tak zaaranżowanych pomieszczeń zaznacza się wtedy zróżnicowaną kolorystką , rodzajem użytego do wykończenia materiału, czy w inny subtelny, a jednak wyraźny sposób.

Styl nowoczesny a wyposażenie wnętrz

W przeciwieństwie do rodzaju umeblowania, jakie powszechnie stosowano w polskich domach jeszcze 30 lat temu, dziś odchodzi się od mebli posiadających praktycznie jakiekolwiek zdobienia. W ich formie zdecydowanie dominują  proste geometrycznie, nawiązujące do minimalistycznego stylu kształty. Brak zdobień doskonale kompensowany jest poprzez odpowiednio dobrane proporcje oraz rodzaj materiału, z jakiego wykonuje się meble. Prostota w geometrii kształtów wyposażenia wnętrz przełamywana jest niekiedy designerskimi akcentami o fantazyjnych kształtach. I tu mogą pojawiać się krzesła i fotele o niezwykłych formach lub np. kawowe stoliki.

Materiały, które najczęściej znajdują zastosowanie do wyrobu wyposażenia wnętrz oraz jego wystroju to szkło, kamień, stal oraz beton i cegła.  Bardzo często pojawiają się także płytki ceramiczne i drewno egzotyczne, takie jak np. palisander indyjski.

Styl nowoczesny a oświetlenie

Jak w każdym wnętrzu, tak i tam, gdzie króluje styl nowoczesny, kluczową rolę odgrywa oświetlenie.  To ono bardzo często nadaje pomieszczeniom charakteru. Nowoczesne lampy, nawiązujące do stylu, w jakim wykonano całą aranżację, mogą stanowić prawdziwa ozdobę wnętrza. Niezależnie od tego, jaki rodzaj lamp wybierzesz, koniecznie zwróć uwagę na to, czy w twoim wnętrzu będzie to funkcjonalne oświetlenie. Dobre lampy powinny łączyć w sobie kilka bardzo ważnych cech:

  1. Dawać odpowiednio mocne i dobrze skierowane, a także dostosowane do funkcji pomieszczenia światło.
  2. Być dopasowane stylem oraz rodzajem materiału do reszty pomieszczenia lub w harmonijny sposób z nim kontrastować.
  3. Stanowić ozdobę wnętrza.

Nowoczesne lampy rzadko mają jakieś bogate zdobienia. Ozdobę pomieszczenia stanowią raczej dzięki oryginalnym kształtom albo ciekawej kolorystyce. Styl nowoczesny charakteryzuje się tym, że oświetlenie, zwłaszcza to, które lokowane jest nad stołem w jadalni jest dość mocno akcentowane.

Ocena

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge