Systematyczne oszczędzanie – garść użytecznych wskazówek

Odkładanie pieniędzy nie należy do mocnych stron Polaków. Tymczasem systematyczne oszczędzanie może okazać się kluczowe dla rozwiązywania wielu problemów finansowych. Nie tylko ratuje naszą sytuację w przypadku nieprzewidzianych wydatków, ale pozwala zabezpieczyć przyszłość, zapewnić dzieciom właściwą edukację i wyjechać na wymarzone wakacje. Tylko jak oszczędzać, jeśli nasze zarobki nie należą do wysokich, a do odmawiania sobie drobnych przyjemności nie potrafimy się zmobilizować?

Systematyczne oszczędzanie i jego założenia wydają się całkiem proste. Twoje comiesięczne wydatki nie powinny przewyższać dochodów. Jeśli będziesz trzymać się tej zasady, suma pieniędzy na Twoim koncie oszczędnościowym będzie powoli rosnąć.

Domowy budżet to podstawa

Znając swoje comiesięczne wydatki, w oparciu o nie warto stworzyć do domowego budżetu założenia, które dotyczyć będą oszczędzania. Obliczenia można prowadzić w zeszycie (ręcznie) albo za pomocą dostępnych w sieci programów. Warto wspomnieć, że wiele z nich jest darmowych i nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów.

Założenia do domowego budżetu, które usprawnią systematyczne oszczędzanie, można prowadzić też w arkuszu kalkulacyjnym. W tym przypadku trzeba jednak wykazywać się znajomością programu na tyle, by  stworzyć samodzielnie konieczne do uzyskania prawidłowych wyliczeń formuły.

Promocja, okazja…

Systematyczne oszczędzanie wielu osobom utrudniają wszechobecne w wielkopowierzchniowych sklepach promocje. Osoby, którzy mają problem przed powstrzymaniem się z korzystania z tego typu okazji, powinny unikać takich miejsc. Wybierając się do sklepu, warto przygotować listę niezbędnych produktów i ściśle się jej trzymać. Na odrobinę szaleństwa możemy pozwolić sobie jedynie wtedy, jeśli w ramach promocji oferowany jest produkt, który był w naszych planach zakupowych.

Gotówką czy kartą

Systematyczne oszczędzanie jest znacznie łatwiejsze, jeśli mamy świadomość “wypływających” z portfela pieniędzy. Przy płatnościach dokonywanych kartą nie zawsze jest to możliwe. Wiele osób płacąc kartą, traci głowę i pozwala się ponieść emocjom w czasie robienia zakupów. Płacąc gotówką, zdecydowanie łatwiej jest kontrolować wydatki. Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie, zastanów się, czy nie lepiej wybierać się na zakupy z gotówką w określonej wcześniej kwocie. W ten sposób łatwiej unikniesz pokusy wydawania pieniędzy na nieplanowany zakup.

Systematyczne oszczędzanie a konto bankowe

Konto oszczędnościowe, nawet jeśli nie będzie wysoko oprocentowane, pozwoli na spokojne odkładanie naszych nadwyżek finansowych. Warto co miesiąc odkładać tam z góry założoną wcześniej kwotę. W zależności od możliwości finansowych będzie to 1000, 500, 200, a niekiedy jedynie 100 zł. Jednak odkładana systematycznie kwota po pewnym czasie da większą sumę pieniędzy.

Na zakończenie

Choć odkładanie co miesiąc nawet niewielkich sum pieniędzy początkowo może wydawać się trudne, przy odpowiednim nastawieniu, zaplanowaniu i konsekwentnym działaniu jest możliwe do zrealizowania. Z powodzeniem  dowodzą tego osoby, które nawet przy niewielkich zarobkach potrafią odłożyć całkiem pokaźne sumy. Systematyczne oszczędzanie wymaga jednak determinacji i samodyscypliny. Ci, którym brakuje tych cech, mogą je wypracować.

Ocena

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge