Usypianie niemowląt i małych dzieci

 Niestety nie wszystkie niemowlęta potrafią bez problemów zasypiać same w łóżeczku. Co więcej, niektóre z nich nie chcą nawet zasnąć w wózku na spacerze. Usypianie niemowląt i małych dzieci często stwarza rodzicom duże kłopoty. Jeśli i ty masz taki problem, możesz wypróbować kilku zaproponowanych przez mnie sposobów.

Niektóre z opisanych niżej przeze mnie metod wypróbowałam samodzielnie na moich dzieciach (i muszę przyznać, że w naszym przypadku sprawdziły się świetnie), inne, to patenty moich znajomych. Warto wypróbować wszystkie z poniższych. Być może natrafisz tu na metodę, która przypadnie do gustu tobie i twojemu maluszkowi.

Rytuał i rutyna

Kluczową sprawą jest stworzenie dziecku odpowiednich warunków do spania. Nie może się obejść bez odpowiedniego przygotowania, które wyciszy dziecko i wprowadzi w odpowiedni do spania nastrój. Warto zadbać o to, by w domu panował wtedy względny spokój i cisza. Nie warto oczywiście przesadzać. Włączone cicho radio, czy spokojna rozmowa dwóch osób nie powinna być przeszkodą w usypianiu niemowląt. Możesz przysłonić nieco okna i zrobić półmrok, który już sam w sobie może wprowadzić maluszka w senny nastrój. Twój spokojny, ściszony głos również zadziała na dziecko usypiająco.

Małe dzieci lubią rutynę. Jeśli codziennie o stałych porach odbywa się karmienie, kąpanie, spacery i usypianie, dziecko szybko przyzwyczaja się do takiego rytmu dnia, a kolejne czynności są dla niego przewidywalne. Dzięki temu wie, czego może się spodziewać o określonej porze. Już samo wprowadzenie takiego harmonogramu może sprawić, że maluszek w porze zbliżającej się drzemki zacznie robić się senny.

Usypianie niemowląt przez dotyk

Niektóre dzieci do usypiania wcale nie potrzebują wielu godzin noszenia i bujania. Wystarczy im twoja obecność i dotyk. Niekiedy zdarza się, że rodzice noszą swojego maluszka w nadziei, że wreszcie zaśnie, tymczasem on ciągle płacze nie dlatego, że nie chce spać, ale dlatego, że nie może usnąć noszony na rękach. Wbrew powszechnym opiniom nie wszystkie dzieci chcą i lubią być noszone. Znam to z autopsji. Moja córeczka zdecydowanie wolała leżeć w łóżeczku, a zamiast noszenia po prostu głaskanie. Metoda ta sprawdza się także w przypadku starszych, ok. 2 – 3 letnich dzieci. Ułóż dziecko do snu w łóżeczku i delikatnie przyłóż twoją dłoń do jego buzi, plecków lub potrzymaj jego rączkę. Twój dotyk zadziała jak kojący balsam i wprowadzi maluszka w błogi i spokojny sen. Metoda wypróbowana przeze mnie już na kilkorgu dzieciach (nie tylko własnych :-)).

Otulenie

Dzieciaczki, które dopiero co były w brzuchu swojej mamy,  dobrze jeszcze pamiętają to środowisko. Ciepło, ciasno i bezpiecznie. Tak właśnie czuły się pod sercem mamy. Jeśli stworzysz mu podobne warunki do usypiania, zaskoczy cię, jak szybko twój maluszek zmruży oczka. Do tej metody nie potrzeba nic więcej poza becikiem lub kocykiem, którym ciasno otulisz niemowlę. Kluczowe jest tutaj właśnie owinięcie maluszka w taki sposób, że becikiem obejmujesz całe ciałko dziecka, włącznie z rączkami. Dzięki temu poczuje się podobnie jak w brzuchu mamy, kiedy to już pod koniec ciąży zrobiło się tam dość ciasno.

Istnieje zapewne jeszcze wiele innych, skutecznych metod usypiania. Ja podaję wam te, które sama sprawdziłam i mogę zaręczyć, że naprawdę działają. Oczywiście nie wszystkie dzieci są takie same, dlatego to, co działa na jedno, nie koniecznie będzie też skuteczne w odniesieniu do drugiego dziecka. Warto jednak próbować różnych metod na usypianie niemowląt, by ułatwić życie sobie i dziecku.

Ocena

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge